Etkili Reklam Nasıl Yapılır ?


Etkili Reklam Nasıl Yapılır ?


Öncelikle reklam nedir diye sorduğumuz da aklımız da oluşan yanıt mal , ürün yada tanıtım amacıyla hedef kitlelere yada tüketicilere ulaşmak amacıyla yapılan her türlü girişim ve aktiviteye reklam denildiğini biliyoruz. Bu yüzden bu amaçla kullanılacak olan işitsel , görsel yada yazılı araçlar her türlü reklam yolunu açık göstermek için kullanılmaktadır. Reklam tüketiciler için mal yada hizmetlere kalite , ucuzluk ve işe yararlık yönünden ulaşılmasını sağlar ve firmalar için ise pazar değerini arttırmak, mallarının değerini yükseltmek, verdiği hizmetin değerini hedef kitlesine göstermek ve kar marjı için yapılan en güzel yoldur. Aynı zaman da reklam tanıtım yapılması , yeni fikirlerin aşılanması, alışkanlık kazandırılması için de en etkili yollardan birisidir. Buraya kadar belirtilen tanımdan sonra etkili reklam nasıl yapılır sorusuna nasıl bir cevap bulacağız öncelikle ona bakalım. Bu yüzden ilk stratejimiz için aşağıda ki gibi kendimize bir plan çizmek gerekiyor. Aşağıdaki sorular etkili reklam nasıl yapılır dediğimiz de cevaplamamız gereken hiyerarşi gibidir.

- Reklam ne işe yarar ?
- Reklam nasıl yapılır ?
- Etkili reklam nasıl yapılır ?
- Etkili reklam taktikleri nelerdir ?
- Nasıl etkili reklam yaparım ?
- Etkili bir reklam nasıl olmalıdır ?
- Bunlar gibi bir çok soru karşımıza çıkacağı için firmamız yada ürünümüz için önceliğimizi belirlememiz gerekecektir.

Etkili reklam nasıl yapılır dediğimiz de reklam ne işe yarar, reklam nasıl yapılır gibi sorularımız artık bizim için sorun teşkil etmemelidir. Reklam ne işe yarar sorusunu yukarıda cevapladık. Şimdi sıra geldi reklam nasıl yapılır ? Bu soru için kafa yormamanız gerekir. Burada size düşen sadece hangi tür reklam vereceğinizdir ? Yani görsel , işitsel , yazılı yada görsel-işitsel gibi. Bu başka anlamda televizyon , radyo yada internet reklamını kastediyor. Reklam nasıl yapılır sorusu için aşağıdaki şıkları göz önünde bulundurulmasında yarar vardır.

1- Neyin reklamı yapılacaksa müşteri yada hedef kitleye nasıl ulaştırılması gerektiği belirlenmelidir.
2- Reklamın hangi yöre , şehir yada bölgeye neden tanıtım yapılması gerektiği belirlenmelidir.
3- Belirlenen bölgede bulunan rakip firma yada ürünler tespit edilip gerekirse bir veri çalışması yapılması her zaman daha iyi sonuç doğuracaktır.
4- Çalışacağınız reklam firmasına tanıtım nedeni iyi bir şekilde sunmanız gereklidir.
5- Uzun süre verilecek olan reklamlarda hedef kitlenin sıkılmadan alışkanlığa dönüştürülmesi gerektiği unutulmamalıdır.
6- Yapılan reklamların etkilerini her zaman bilinmesi gerekir.
7- Reklam yapılan ürün yada hizmet için kesinlikle aldatıcı bir arayış içinde olmamalıdır. Bir boşluk sonrası için yok oluş nedeni olabilir.
8- Yukarıdaki maddeye orantılı olaraktan reklam kesinlikle doğru olmalıdır.
9- Reklamın içinde eksiklik bulunmamalıdır.
10- Hedef kitlenin aklında yanlış düşünceler oluşmasına sebep vermemelidir.
11- Hiç bir zaman başka bir ürün, hizmet yada firma kötülenmemelidir.
12- Müşteri memnuniyeti de reklam içinde reklam olarak verilebilir.

Buraya  kadar belirtilenler dışında bize kalan sonuç etkili reklam nasıl yapılır olacaktır. Bunun içinde gene bir paragraf oluşturmak yerine yine maddeler halinde görelim. Bunun için hem reklamcı hem de reklam veren göz önüne alınıp değerlendirme yapılmıştır.

Etkili reklam nasıl yapılır ?

a- Etkili reklam nasıl yapılır sorusu için ilk cevap beynin nasıl çalıştığını bilmek gerektiğidir. Belki şaşırmış olabilirsiniz fakat gerçek budur. Çünkü reklamın amacı insanların beynini etkilemektir. Bu da biraz hedef kitle gibi düşünme olasılığını yansıtmaktadır.

b- İkinci kural empati ile birlikte yapıcılıktır. Yapıcı ve olağan üstü düşünmek gerekmektedir. Çoğu zaman film yada video olsa izlemeyeceğiniz görseller reklam için vazgeçilmez unsurlardır.

c- Basitlik kuralı göz önüne alınmalıdır. Etkili reklam nasıl yapılır da üçüncü ve vazgeçilmez kural reklamın basit olmasıdır.

d- Reklamda sunulan gösterim ile ürün yada hizmet alakalı olmalıdır.

e- Yukarıda belirttiğimiz gibi etkili reklam nasıl yapılır sorusunun diğer bir özelliği de şaşırtıcı olmasıdır. Bütün basitlik , alakalılık , hayalperestliğin yanında şaşırtıcılık da önemli katmandır. Dediğimiz gibi izlenmeyen bir film reklam için vazgeçilmezdir.

f- Reklam da verilecek olan mesaj hedef kitlede açık bir şekilde yankı bulmalı ve sağlam semboller ile desteklenmelidir.

g- Etkili reklam vermenin yöntemlerinden en önemli kuralı diyebileceğimiz renkli olmasıdır. Yani hedef kitlede kesinlikle bir duyguyu uyarmalıdır.

h- İnandırıcılık. Reklam da verilen hizmet yada ürün ile hedef kitle tanıştığında gördüğü ile hissettiği aynı olmalıdır.

i- Yazılı reklam da yani internet reklamında kısa ve özgün başlıklar kullanın. Yani aranılabilecek kelimeler kullanmaya özen gösterin. Çok fazla bilgi vermemeye dikkat edin. Örneğin Ankara Kombi Servisi ve Tamircisi 03120000000 Hemen Ara gibi bir yazı asla kullanmayın. Bu amatör olduğunuzun belgesidir ve sizin yanlışınız olur. Hiç bir zaman bu reklam dan hiç bir verim elde edemezsiniz.

j- Reklam verilecek site de sizin ana kelimelerinize uyacak yazılar ve bilgiler var ise verin. Spor sayfasında kafe reklamının bir anlamı yoktur.

k- Etkili reklam nasıl yapılır da can alıcı cevap sürekliliktir. Yani verdiğiniz reklam günlük değil uzun vadede olmasına özen gösterin.

Etkili Reklam Nasıl Yapılır ile karşılaşacağınız soru ve cevaplar bu yöndedir. Bundan sonrası size ve reklam vereninize bağlı olacaktır. Bu yüzden aklınızdan çıkarmayacağınız anahtar kelimeleri not edin ve asla bunları uygulamadan reklam vermeyin : İyi reklam nasıl yapılır , iyi reklam yapma yolları , kaliteli reklam nasıl yapılır , kaliteli reklam yapma yolları , etkili reklam nasıl yapılır , etkili reklam yapma yolları gibi.

Paylas Anahtar Kelimeler : etkili reklam nasıl olmalıdır, etkili reklam vermenin yolları, etkili reklam, etkili reklam nasıl yapılır, reklam, nasıl yapılır, reklam vermenin yolları, kaliteli reklam, vermenin yolları, iyi reklam, etkili reklam
Copyright 2011-2012 Dewa Reklam Ltd. Şti.         Haberler - Yasal Uyarı - İletişim
Designed By : Dewa Reklam